Etery


Etery należą do cząsteczek organicznych, w których dwie grupy organiczne, czy to alkilowe, czy aromatyczne, zostały połączone atomem tlenu. Etery mogą również stanowić związki cykliczne, w których wiązanie eterowe zamknięte zostało w pierścieniu.

R–O–R’

R oznacza grupę alkilową lub arylową.

Wśród eterów cyklicznych znajdują się również związki zawierające pierścień trójczłonowy, składający się z dwóch atomów węgla oraz jednego atomu tlenu – epoksydy. Zraz z pierścieniem tym epoksydy zyskują nieco inne właściwości w porównaniu do tradycyjnych eterów, przez co

Nazewnictwo eterów

Nazwy eterów tworzy się w różny sposób, zależnie od budowy cząsteczki posiadającej grupę eterową. Proste etery, nie posiadające w swym składzie innych grup funkcyjnych, posiadają nazwy składające się z nazwy eter, oraz umieszczonych po niej nazw dwóch grup organicznych wchodzących w skład związku. Grupy te podaje się w kolejności alfabetycznej, w formie przymiotnikowej.

Etery złożone, posiadające w strukturze cząsteczki także inne grupy funkcyjne, określa się za pomocą uznawanej za istotniejszą grupy funkcyjnej. Grupę eterową określa się jako podstawnik alkoksylowy.

Właściwości fizyczne eterów

Etery wykazują nieznaczną polarność wiązania C–O–C, jednak jest ona tak słaba, że nie wpływa na temperaturę wrzenia eterów, które posiadają podobne wartości jak alkany o podobnej masie cząsteczkowej. Wpływa jednak na rozpuszczalność eterów, w czym przypominają one alkohole. Mechanizm zwiększonej rozpuszczalności jest prawdopodobnie ten sam, polegający na tworzeniu się wiązania wodorowego pomiędzy cząsteczkami wody, a tlenem znajdującym się w grupie eterowej.