Sztuczna biżuteria


W czasach kryzysu gospodarczego lub mody na wielobarwne i jaskrawe stroje i dodatki modna staje się sztuczna biżuteria. Kolorowe koraliki, sztuczny bursztyn, sztuczne kamienie, imitacja rogu i masy perłowej, plastikowe bransolety. Możliwości jest wiele, a oparte są o związki chemii organicznej – tworzywa sztuczne.

Dziś biżuteria wykonywana z tworzyw sztucznych nie jest jedynie zamiennikiem drogich projektów, wykonanych z naturalnych materiałów. Bardzo często samo tworzywo stanowi dizajnerski materiał, którego właściwości pozwalają na uzyskanie oszałamiającego efektu.

Bursztynowy zawrót głowy

Bursztyn jest jednym z najczęściej podrabianych materiałów. Duży popyt na biżuterię wykonaną z bursztynu spowodował reakcję ze strony jej producentów: produkcję imitacji bursztynu i udostępnienie go większej liczbie klientów.

Dziś sztuczny bursztyn uzyskuje się dzięki zastosowaniu takich materiałów jak polistyren, polimetakrylan metylu, żywice akrylowe (np. Slocum imitation amber), żywice poliestrowe, żywice epoksydowe i żywice naturalne.

Jaszczurka zatopiona w sztucznym bursztynie
jaszczurka współczesna zatopiona w polisterenie
na podkładzie z naturalnej płytki bursztynu –
falsyfikat poszukiwanej inkluzji
Fot. Gabriela Gierłowska
Źródło: www.rynekjubilerski.pl/pokaz.php?
kg=38&idk=71&id=494

Szczególnie dobrze sprawdzają się w roli bursztynu żywice.

  • Slocum imitation amber jest to żywica akrylowa produkowana przez Slocum Laboratories.
  • Lane żywice poliestrowe, utwardzalne w temperaturze pokojowej dzięki zastosowaniu odpowiednich katalizatorów umożliwiają uzyskiwanie fałszywych inkluzji bursztynowych, czyli zatopionych w masie ‚bursztynowej’ owadów i fragmentów roślin. Dla niewprawnego oka amatora bursztynów żywice te do złudzenia przypominają bursztyn, przez co  łatwo można dać się oszukać.
  • Odmianą inkluzji zatapianych w żywicy poliestrowej jest sam naturalny bursztyn. Otrzymany produkt, tzw. polibern, jest szeroko stosowany w przemyśle, między innymi w formie bransolet, zawieszek i naszyjników.
  • Żywice epoksydowe i fenolowe stosowane są jako otoczki chroniące jeszcze miękkie żywice naturalne lub kopale.

Celuloid – imitacja kości słoniowej i rogu

W XIX w. Stany Zjednoczone opanowane zostały przez nową modę – bilard. Podstawą tego sportu były kule bilardowe wykonywane z kości słoniowej. Ogromny wzrost zapotrzebowania na ten materiał spowodował wręcz odwrotne zjawisko. Dostawy surowca, z przyczyn oczywistych, zostały niemalże wstrzymane.

Ratunkiem dla producenta kul bilardowych okazał się konkurs na najlepszy materiał imitujący kość słoniową, który zwyciężył John Wesley Hyatt prezentujący światu w 1868 roku celuloid. Materiał zastępujący kość słoniową, róg, szylkret oraz bursztyn, jednak ze względu na łatwopalność – dość niebezpieczny.

Szklane i metaliczne wisiory – polimetakrylan metylu

Naszyjnik z polimetakrylanu metylu (PMMA)
Naszyjnik z polimetakrylanu metylu (PMMA)
Źródło: cado.pl/bizuteria/naszyjnik-cado-010

Polimetakrylan metylu (PMMA) świetnie sprawdza się w roli biżuterii ze względu na możliwość uzyskania gładkiej, lustrzanej powierzchni, rozświetlającej kreację.

Sztuczne kamienie

Mimo iż sztuczne, mamią i urzekają niejedną kobietę i niejednego mężczyznę. Do najpopularniejszych sztucznych kamieni należą piasek pustyni, noc Kairu i szmaragd Nilu.

Produkowane są z szkliwa awenturynowego z dodatkami opiłków metali, nadających kamieniom tym blask i lśnienie.